23_20240110_145148.jpg
22_20240110_145951.jpg
80_20240614_132438.jpg

Adam Čejka: Trojnásobný mistr v e-sportu

Poznejte blíže našeho odchovance a mistra v e-sportu Adama Čejku.

Adam Čejka se po další odmlce opět vrátil k florbalu v našem oddíle, kde působí od roku 2013. Byl mimo jiné součástí úspěšného týmu dorostenců v sezoně 2014/2015 jenž se pral v baráži o místo ve vyšší soutěži. Nyní je trojnásobným mistrem republiky v e-sportu a více mistrem letošní sezony. O jeho florbalové pouti a e-sportové kariéře si můžete přečíst níže.

Ahoj Adame, florbal hraješ s malými přestávkami od roku 2013. Jakým způsobem jsi se k florbalu dostal?

Zdravím zdravím, od mala jsem se chtěl věnovat hokeji nebo podobnému sportu využívající hokejku nebo podobné nástroje. Bohužel ale kvůli nemoci jsem propásnul poslední racionální příležitost se právě hokeji začít věnovat a tak jsem se dal na florbal. Tehdy ještě s dlouhými vlasy jsem začal bojovat s deficitem, který jsem na začátku oproti klukům jako Míša Glacner, Ondra Král a další měl.

Jaké jsou důvody tvých florbalových přestávek v sezonách 2021/2022 a 2022/2023?

Byla to reakce na dlouhodobější demotivaci. Už jsem cítil, že nemám zapotřebí se dál účastnit tehdejšího systému. Troufnu si říct, že jsem florbalu a přípravě věnoval tehdy opravdu hodně času a tréninků navíc, ale nedostával jsem žádnou odezvu jak z trenérů, tak vlastně ani od týmu. Přibral jsem tehdy zhruba 7 kg ve svalech a zároveň se soustředil na techniku, abych mohl konkurovat divizním chlapům. Bez šance se ukázat ale. Zpětně ale chybu svádím především na sebe, že jsem nezkusil změnit dočasně prostředí.

Nyní jste se k florbalu vrátili hned ve trojici, kromě tebe se vrátil i Ondra Burget i Jan Grepl. Plánovali jste společný návrat?

Společný návrat určitě visel už nějakou dobu ve vzduchu. Prvotní návrhy padly už rok zpátky po konverzaci s matadorem Lukášem Ondrou ale bohužel se to ještě tehdy nesešlo i díky nabitým rozvrhům ve škole. Letos za námi přišel Filda Antelů a nabídl nám fresh restart kariéry. Moc jsme neváhali a nabídku přijali všichni tři. Určitě tomu přispěl i právě fakt, že bychom se sešli v docela nostalgickém složení z dob dorostu a juniorů.

Byl jsi součástí týmu, který v dorostech oslavil ligový titul, jak vzpomínáš na tento okamžik a na mládežnické roky obecně?

Euforie velkého kalibru ve zkratce. Tehdy si vše opravdu sedlo a bylo to pak poznat i na hřišti. Asi nejhezčí okamžiky kariéry. Celá sezóna s vrcholem v baráži byla jedna velká jízda. Nejvíce vzpomínáme právě na výjezd do Paskova, kde to sice nakonec nedopadlo ale i přesto nezapomenutelná atmosféra. Mládežnické kategorie mám rozdělené na dvě fáze. Tu první polovinu, kdy jsem nebyl schopný udržet míček na hokejce. A ta druhá, kdy jsem si začal ten sport užívat a taky se více zapojil do kolektivu. Na tu druhou část ale vzpomínám moc rád a jsem za ni hrozně vděčný. Na druhou stranu jsem rád, že jsem to v té první fázi nevzdal.

Po sezoně 2022/2023 opustila oddíl velká řádka hráčů. Odchody neminuly ani B tým. B tým tak byl značně omlazen a spoléhal se jako v minulosti převážně na juniory. Nechyběly pak B týmu potřebné zkušenosti?

Určitě ano. Několikrát se to projevilo v závěrech zápasů nebo v momentech, kdy to vypadalo, že jsme na koni a jdeme si za vítězstvím. Bohužel to je už holt nevýhoda nějakého procesu omlazení kádru. Ideální by asi byla nějaká rovnováha samozřejmě ale myslím si, že k té se nakonec dopracujeme. Letos jsme se oťukali a příští rok už to rozjedeme.

Tým uhájil svoji ligovou příslušnost v posledním dvojutkání. Jak hodnotíš uplynulou sezonu?

Jak jsem zmínil, tak nejvíc mrzí ty těsně promrhané zápasy. Ve finále ale jsem si to hrozně užil. Sezóna sice neměla nejhladší průběh, ruky mi nefungovaly, tak jak si je pamatuju ale bylo to i tak obrovsky osvěžující. Opravdu mi to chybělo a ten čistý vzduch v kabině a na tréninku vnímám citelně.

Ty jsi mimo florbal úspěšný i na poli e-sportu. Jsi trojnásobným mistrem České republiky s pardubickým týmem v e-sportové hře NHL. Jak jsi se dostal k e-sportu?

Vždycky jsem měl rád vypustit trochu páry u NHL, už od mala, kdy jsme s bráchou smažili NHL 2003. V jeden moment jsem ale nějak vnímal, že mi ta hra fakt docela jde. A při mém štěstí zrovna studio Grunex vypsalo kvalifikaci na novou ligu. Jednalo se o první tak velký projekt v této hře a tak jsem si říkal, proč to nezkusit. O nic přece nejde. No a v kvalifikacích jsem nakonec skončil v Top 5. Tím se to celé vlastně odstartovalo.

A proč zrovna Pardubice?

To byla čistě shoda náhod. Neměl jsem v draftu žádné preference a týmy si často vybírali jednoho hráče s preferencí a druhého nestranně. V našem případě jsem byl já ten nezávazný a můj spoluhráč Michal byl právě ten zarytý fanda.

Letos jsi byl opět účastníkem finále. Tentokrát jsi stál na opačné straně. Co se stalo, že Pardubice podlehly Kladnu?

K tomu moc slov bohužel nepřidám. Kluci z Kladna mají poslední roky opravdu fazónu. Styl hry, kam se odebírá, jim svědčí a tak se dalo čekat, že to jednou musí přijít. Nemůžeme vyhrávat dokola bohužel. Nejsme Bayer Leverkusen. Věřím ale že objektivně jsme stále mnohem lepší a že se to znovu už nestane.

Díky a ať se daří nejen ve florbale, ale i na poli e-sportu.

Nápodobně díky moc a přeji hezký den.